MIEJSCE

Budynek Kościerskiego Domu Kultury

Kościerzyna, ul. Długa 31

GABINETY MUZYCZNE - I PIĘTRO

 

Big – Band „Freddens” działający przy Kościerskim Domu Kultury w Kościerzynie swym początkiem sięga 1989 roku, kiedy to kościerski muzyk Zygfryd „Fred” Daszkowski (1942 – 2008), wielki pasjonata muzyki rozrywkowej i jazzu a jednocześnie człowiek o niebywałej charyzmie muzycznej, skupił przy sobie grupę utalentowanych muzycznie osób i utworzył instrumentalny zespół początkowo nazywany „Big-Bandem dziecięco-młodzieżowym”. Nazwa „Freddens” po raz pierwszy pojawiła się w 1992 roku i chyba zbędnym jest tym miejscu wyjaśnianie pochodzenia tej nazwy.

W ciągu ćwierćwiecza funkcjonowania Big-Bandu „Freddens” przez zespół przewinęło się dziesiątki a może nawet i setki grających osób, których naprawdę trudno zliczyć bowiem zespół ciągle ewoluuje i na miejsce odchodzących członków przychodzą nowi.

Big-Band „Freddens” jest typowym przykładem muzycznego ruchu amatorskiego, który działa dzięki zaangażowaniu prowadzącego go od 2006 roku Grzegorza Daszkowskiego oraz aktywności umuzykalnionych członków zespołu kochających muzykę jazzową oraz wspólne muzykowanie.

Wśród grających w zespole członków tylko nieliczni są wykształceni w zakresie muzycznym; większość to osoby pracujące w całkowicie odmiennych profesjach, studenci oraz uczniowie kościerskich szkół. Tym bardziej należy uważać powstanie i długoletnie funkcjonowanie Big-Bandu, czyli dużej orkiestry jazzowej wymagającej od muzyków sporych umiejętności w stosunkowo niewielkiej Kościerzynie za pewnego rodzaju ewenementem stanowiący swoistą wizytówkę i przyczynek do chluby dla mieszkańców powiatu kościerskiego.

 

Big Band "Freddens"