Realizacja K.Z.

Spektakl "NIE TYLKO PRZEMYK..."

 

W ramach KOŚCIERSKIEJ MAJÓWKI dnia 2 MAJA br. - CZWARTEK zapraszamy o godz. 20:00 do Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie przy ul. Towarowej 7 na spektakl teatralny, pt. NIE TYLKO PRZEMYK... /spektakl poświęcony wydarzeniom z grudnia 1981 roku w Gdańsku/

Wstęp wolny !
 
 
 
 
 
 
 
 

 „Nie tylko Przemyk”

Historie (nie)opowiedziane

To jedna z wielu historii (nie)opowiedzianych, która nie zasługuje na zapomnienie. Spektakl przypomina mało utrwalony w pamięci zbiorowej udział i sojusz studentów oraz robotników w stanie wojennym w grudniu 1981 r. w Stoczni Gdańskiej. Poprzez losy bohatera zahacza też o historię Grzegorza Przemyka, ale koncentruje się na tym, o czym film „Żeby nie było śladów” nie wspomina w ogóle – ukazuje Przemyka jako młodego poetę, przez co jego śmierć i tragedia rodzinna (matka, Barbara Sadowska, też była poetką, zmarła trzy lata po śmierci syna, dwa lata po śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki) uzyskuje dodatkowy wymiar.

Gdańsk, Grudzień ’81, stan wojenny. Po odśpiewaniu hymnu narodowego na apelu w Auli Humanistycznej Uniwersytetu Gdańskiego część pracowników i studentów, mimo ostrzeżeń i apelu rektora Roberta Głębockiego, postanawia wesprzeć strajkujących stoczniowców. Spektakl opowiada o tym, co było dalej, o losach młodych ludzi, którzy ryzykowali życie, jako ostatnie, jak do tej pory, pokolenie wystawione na taką próbę. Kolumbowie. Rocznik 60?

Spektakl wzbogacony świadectwami uczestników wydarzeń niesie ze sobą mocny ładunek emocjonalny i zadaje pytania o potrzebę i cenę poświęcenia w obronie wartości. To bardzo muzyczne (m.in. piosenki na żywo), bardzo dźwiękowe (m.in. dźwiękowe przedstawienie ataku na Stocznię), interaktywne spotkanie. Nowoczesne ujęcie pozwoli przybliżyć dzisiejszej publiczności temat zbyt mało rozpowszechniony w zbiorowej pamięci.

Scenariusz i reżyseria: Piotr Wyszomirski

Muzyka: Krzysztof Wojciechowski

Dźwięk: Jacek Puchalski

Głos z offu: Dawid Podgórski

Scenografia i kostiumy: Magdalena Olszewska

Projekt plakatu: Jacek „Jacx” Staniszewski

Wykonawcy: Monika Łącz, Marcin Kryża.

Czas trwania: ok. 70 min.

Produkcja: Fundacja Pomysłodalnia.

---------------------------

Monika Łącz

Aktorka, pedagog, animator twórczy, scenarzystka i reżyserka spektakli dziecięcych i młodzieżowych. Założycielka działającego w Gdańsku w latach 2014-2020 Salonu Kultury Teatrinium Vera. Absolwentka Wydziału Pedagogiki przy WSIiU w Łodzi i Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Pochodzi z Łodzi, mieszka i pracuje w Gdańsku. Prywatnie żona i matka trzech córek. Inspiracje twórcze czerpie z ludzkich historii zapisanych w życiu, literaturze, filmie i teatrze, z obrazów, wydarzeń i podróży. Lubi Włochy, dobrą kuchnię, taniec i muzykę, a największym sukcesem w jej życiu jest rodzina.

* Marcin Kryża

Ukończył szkołę muzyczną I stopnia w Redzie w klasie fortepianu oraz szkołę muzyczną II st. im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni w klasie śpiewu. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Od 2021 r. jest wokalistą power metalowego zespołu Wishfulland. Jest założycielem projektu power metalowego Smocza Grota.

* Jacek Puchalski (dźwięk, specjalne efekty dźwiękowe)

Absolwent wydziału Inżynierii Dźwięku Politechniki Gdańskiej (1982). Od ponad 37 lat pracuje w Radiu Gdańsk. Jest reżyserem dźwięku i Głównym Producentem. Nagrywa płyty (jazz, klasyka, folklor i wiele innych stylów muzycznych ponad 100 płyt CD), realizuje koncerty, dokumenty, reportaże i słuchowiska wciąż pasjonując się pracą z aktorami, z dźwiękiem, jego estetyką i przekazem. Realizacja słuchowisk gdańskich twórców m.in. „Wyjazd” Pawła Huelle (wyróżnienie na festiwalu Słuchowisk PR Rzeszów 2000) , ”Wróżby kumaka” Guntera Grassa ( wyróżnienie na festiwalu Dwa Teatry – Sopot 2001), „Dante” Andrzeja Piszczatowskiego (nagroda za realizację dźwięku na festiwalu Teatru PR i TV – Sopot 2002 ),”Jubileusz” Andrzeja Piszczatowskiego i „Melisa” Daniela Odiji (obydwa wyróżnione na festiwalu Dwa Teatry – Sopot 2003. Wyróżnienia w latach 2005-2007, 2012, 2013. W 2015 r. Nagroda Przewodniczącego KRRiT dla Twórców najlepszego słuchowiska dla dzieci i młodzieży „Tam gdzie mieszka cisza”. Jest laureatem „Skry Ormuzdowej 2016” za propagowanie kultury kaszubskiej i pomorskiej. W 2018 r. nagroda publiczności oraz nagroda im. Krzysztofa Zalewskiego za słuchowisko „Kuferek” Wojciecha Fułka. W 2021 r. nagroda im. Ireny i Tadeusza Byrskich za realizację akustyczną słuchowiska „Ostry dyżur” na festiwalu Dwa Teatry – Zamość 2021.

* Krzysztof Wojciechowski (muzyka)

Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni (2008). Solista Teatru, w zespole od 2008 r. Występował w następujących spektaklach Teatru Muzycznego w Gdyni (wybrane): „Piotruś Pan” – Bębniarz, reż. J. Józefowicz (2016), „Ghost” – Sam, Carl, reż. T. Dutkiewicz (2015), „Zły” – Zły – Henryk Nowak, reż. W. Kościelniak (2015), „Avenue Q” – Żaczek Przyjemniaczek, reż. M. Miklasz (2014), „Przygody Sindbada Żeglarza” – Diabeł Morski, reż. J. Kilian (2014), „Tuwim dla dorosłych”, reż. J.J. Połoński (2013), „Chłopi” – Kowal, reż. W. Kościelniak (2013), „Shrek” – Osioł, reż. M. Korwin (2011), „Grease” – Kenicke, Anioł, reż. M. Korwin (2011), „Lalka” – Subiekt Klejn, reż. W. Kościelniak (2010), „Spamalot” – Patsy, reż. M. Korwin (2010), „Skrzypek na dachu” – Perczyk, reż. J. Gruza (2008).

* Magdalena Olszewska (scenografia, kostiumy)

Humanistka, dziennikarka, recenzentka, animatorka kultury, producentka. Autorka scenariuszy do spektakli chóru kobiet Chórraa („Perfumeria Lady Makbet”, „Wszystkie kobiety Williama”, „Osiem scen z życia kobiety”), reżyserka i autorka scenariuszy do spektakli „Baczyński. Apokalipsa”, „Mała Oj-czy-zna”, „Perła”, współautorka scenariuszy do spektakli: „This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy”, „Bronisław Piłsudski Was Here. Musical na wałki”, autorka piosenek m.in. do spektakli, „Naszej bajki”, „Kaszubski kosmos”. Producentka koncertów charytatywnych, w tym siedmiu edycji „Śpiewających aktorów”, koncertu „Dziękujemy” dla pracowników opieki zdrowotnej woj. pomorskiego. Dziennikarka „Gazety Świętojańskiej”, redaktorka naczelna „Pomorza Kultury”, stypendystka kulturalnego stypendium marszałka woj. pom., prezeska Fundacji Pomysłodalnia.

* Piotr Wyszomirski (scenariusz i reżyseria)

Prosument kultury, scenarzysta i reżyser filmów krótkometrażowych, spektakli teatralnych i widowisk muzycznych wystawianych i nagradzanych na w kraju i za granicą (m.in. „This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy”, „Być jak Charlie Chaplin”, „Pamiętajcie o wulkanach”, „Odlot. Szopka pomorska za 2015 rok”, „Prawdziwa historia śmiechu”, „Ostatnia wieczerza”, „Slavery still exists”, „Szybki Kabaret Miejski: Peron”, „Oczyszczony”, „Bigbit”, „Nasza bajka”, „Bronisław Piłsudski Was Here. Musical na wałki”, „Kaszubski kosmos”, „Nie tylko Przemyk”).

.........................................................................

INFORMACJA DOTYCZĄCA PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwane dalej: „RODO”, informujemy:

Wchodząc na teren Kościerskiego Domu Kultury im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie i biorąc udział w organizowanych wydarzeniach godzą się Państwo na utrwalenie wizerunku oraz jego publikację w publikacjach i Internecie w celach związanych z dokumentowaniem oraz promocją prowadzonych działań

Klauzula informacyjna

 • Administratorem Danych (wizerunku) jest Kościerski Dom Kultury im. Józefa Wybickiego, ul. Długa 31, 83-400 Kościerzyna.
 • Inspektorem ochrony danych osobowych jest Piotr Piątak, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Cel przetwarzania danych: wykorzystanie wizerunku w publikacjach i w Internecie  w celach związanych z dokumentowaniem oraz promocją działań prowadzonych przez Administratora Danych.
 • Podstawa przetwarzania danych osobowych: art. 6 ust. 1 lit a) RODO.
 • Wizerunek będzie udostępniany odbiorcom danych za pośrednictwem publikacji i Internetu.
 • Podanie danych jest dobrowolne.
 • Dane osobowe przetwarzane będą do czasu cofnięcia zgody na ich przetwarzanie.
 • Jestem świadomy/a przysługującego mi prawa dostępu do danych osobowych dotyczących mojej osoby, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub o prawie do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także o prawie do przenoszenia danych.
 • Jestem świadomy/a przysługującego mi prawa do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem
 • Jestem świadomy/a o przysługującym mojej osobie prawie do wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 • Zostałem poinformowany/a, że podane przeze mnie dane nie będą podlegać zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.